Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego – co to jest?

Systematyczne wizyty u dentysty pomagają pacjentom nie tylko troszczyć się o kondycję oraz higienę jamy ustnej, ale również za ich sprawą można wcześnie odkryć zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Ten staw odpowiada za ruszanie żuchwą do przodu, do tyłu i w prawo i w lewo. z uwagi na to jego właściwe działanie uzależnia właściwą wymowę albo przykładowo funkcje żucia.

Wszystkie niedogodności związane ze stawem skroniowo-żuchwowym da się łatwo dostrzec, co sprawia, że możliwe jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. W gabinetach dentystycznych badania przeprowadzane są za pomocą specjalnego deprogramatora pod kontrolą stomatologa chirurga. Wychwycenie problemu nie jest skomplikowane z uwagi na wielość obecnych w takim przypadku objawów.

Do najpopularniejszych symptomów problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym zalicza się zgrzytanie i zaciskanie zębów. Tak samo powszechne są trudności w żuciu twardego jedzenia czy szerokim otwieraniu ust i konieczność silnego przyciskanie zębów, żeby stykały się ze sobą. Zdarza się też tak, że pojawiają się trzaski i kliknięcia w stawach albo zauważamy szybkie starcie, zniszczenie czy nadwrażliwość zębów. Tych objawów nie wolno bagatelizować, dlatego że towarzyszą im częste bóle głowy, karku czy pleców, a ponadto ruchomość zębów oraz kłopoty z pozostałymi stawami.