Uzupełnienie braków zębów – implanty dentystyczne czy całkowita proteza?

Całkowity brak zębów, czyli bezzębie to przypadek szczególny, kiedy trzeba udać się do stomatologa. Całkowity brak zębów sprawia nie tylko nieprzyjemne uczucie, ale także negatywnie oddziałuje na zdrowie jamy ustnej. Wskazane w tym przypadku leczenie przywraca funkcje jamy ustnej oraz możliwość prawidłowej wymowy (usuwa seplenienie). Jaką techniką zatem odzyskać na nowo piękno uśmiechu oraz zdrowie?

W dziale protetyki stomatolodzy mają dostępnych parę metod, choć obecnie często wybieranymi metodami są implanty lub użycie tradycyjnej całkowitej protezy. Chociaż oba te sposoby skutecznie eliminują bezzębie, oba mają zarówno zalety i wady. Zdarza się, że korzystanie z protezy może być niedostępne przez np. niewłaściwe warunki budowy jamy ustnej. Protezy te niestety służą tylko kilka lat. Co parę lat trzeba je wymienić, ponieważ z biegiem lat są mniej dopasowane, jak były jako nowe.

Zastosowanie implantów zębowych natomiast zabiera znaczną ilość czasu, jednak rezultat jest długotrwały, bo za pomocą stosownej pielęgnacji, może utrzymać się do końca życia. Przywrócenie funkcji jamy ustnej za pomocą implantów to leczenie zajmujące więcej czasu z uwagi na na potrzebę wszczepienia śruby implantu w kości żuchwy lub szczęki. Implant przed zasadzeniem korony, jaka będzie zastępowała ząb, musi scalić się z kością i tkankami. Dopiero wtedy można kontynuować leczenie protetyczne.

Wybierając między aplikacją implantów, a całkowitą protezą warto wziąć pod uwagę wygodę i komfort.