Ukruszony ząb – Co dalej?

Do ukruszenia albo złamania zęba może dojść z powodu wielu przyczyn. Złamanie może powstać przez osłabienie zęba chorobą, uraz mechaniczny czy np. w rezultacie niepoprawnych nawyków (np. zdejmowania zębami kapsli z butelek). W W takim przypadku powinno się jak najszybciej umówić na wizytę z dentystą. W czasie konsultacji w gabinecie dentystycznym trzeba sprawdzić, jakie rozwiązanie problemu będzie najlepsze zdaniem dentysty.

Na podstawie tego, jak głębokie jest pęknięcie zęba, da się naprawić go w kilka sposobów. Minimalne nadłamanie zamaskuje odrobina kompozytu stomatologicznego. Dobrym sposobem jest też zastosowanie korzeniowo-koronowego wkładu. Natomiast pęknięcia oraz niewielkie złamania zakryje licówka stomatologiczna. Aplikuje się je na powierzchni zębów, co sprawia, że są bardzo dobrym sposobem zakrycia wady. W przypadku poważnego złamania konieczne będzie zaaplikowanie nowej korony. Korona stomatologiczna używana jest też po kanałowym leczeniu, jakie ratuje ząb, gdy jego znaczna część ulega infekcji.

W przypadku mocnego złamania zęba, jakie dociera aż do korzenia, najczęściej ostatnim sposobem naprawy problemu jest ekstrakcja zęba. Wtedy zwykle dentysta radzi wszczepienie implantu dentystycznego, jaki w najlepszy sposób odtworzy ząb . Metod naprawy złamanego lub pękniętego zęba w klinice dentystycznej jest sporo, więc nie warto czekać.