Stomatologia estetyczna – licówki

Licówki stomatologiczne są jednym ze stałych uzupełnień protetycznych, których podstawowym celem jest poprawa estetyki uśmiechu. Licówki to cienkie nakładki umieszczane na powierzchni zębów. Używając ich stomatolog poprawia wygląd, kształt oraz kolor poszczególnych zębów. Głównie sprawdza się to w przypadku, gdy są one nierówne, martwe i przebarwione. W ten sposób można wyrównać pojedyncze zęby stosując skrócenie, wydłużenie, poszerzenie lub zwężenie korony zębowej. Licówka rozwiązuje problem też przy złamanym przednim zębie. Często pacjenci decydują się na to rozwiązanie, chcąc usunąć przerwę między jedynkami, czyli diastemę.

Licówki nakłada się na powierzchni zębów, lecz by było to możliwe, zęby trzeba przygotować. Przede wszystkim muszą być porządnie oczyszczone. Z tego względu przed nałożeniem licówek przydaje się przeprowadzić skaling, piaskowanie oraz fluoryzację. Ponadto zęby, na które zostaną wstawione licówki, muszą być oszlifowane. Szlifowanie zębów, chociaż brzmi strasznie, nie boli. Dentysta dba o to, aby zabiegi były bardzo komfortowe dla pacjentów.

Zaletą licówek stomatologicznych jest to, że da się je bardzo dokładnie dopasować do naturalnego koloru zębów pacjenta. To sprawa, że są właściwie niewidoczne, a zapewniają planowany wygląd i kształt. Licówki stomatologiczne są dość trwałe, choć trzeba je wymieniać lub odświeżać. W zależności od tego, z czego są zrobione (np. porcelanowe nie zmieniają się nawet na ok. 10 lat) oraz utrzymywania higieny, pozostaną w najlepszym stanie przez parę lat.