Stomatologia estetyczna

Nowoczesne zabiegi w gabinecie dentystycznym

Nowoczesna stomatologia estetyczna opiera się na wypracowanej przez lata wiedzy stomatologów oraz na rozwoju technologii i technik wykorzystywanych w leczeniu dentystycznym. Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej przywracają piękno uśmiechu, a znaczna część z nich, osiągalna jest niemal od razu podczas jednej lub kilku wizyt w klinice dentystycznej. Współcześnie pacjenci mogą skorzystać z wielu zabiegów, które eliminują przebarwienia i korygują kształt zębów, a także wypełniają ewentualne braki. Tym sposobem każdy pacjent, jaki pojawi się u dentysty, opuszcza gabinet zadowolony w jeden dzień. Jakie nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej są przede wszystkim znane i na czym polegają?

Digital Smile Design (DSD)

Wielu pacjentów martwi się, jak będzie wyglądał ich uśmiech po pełnym leczeniu dentystycznym. Nie tak dawno na efekt należało czekać aż do końca leczenia i całkowitego wygojenia tkanek – w zależności od zabiegów dentystycznych. Współcześnie powstała możliwość zobaczenia rezultatu pracy dentysty jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Techniką tą jest Digital Smile Design (DSD), czyli cyfrowe projektowanie uśmiechu.

Czym to jest? DSD to współczesna, komputerowa wizualizacja uśmiechu. Na podstawie materiałów pochodzących wprost od pacjenta – to znaczy zestawu zdjęć: uśmiechu z profilu i na wprost oraz zdjęć RTG – stomatolog przy użyciu specjalnego programu nanosi wszelkie zmiany. W tym celu stosuje tzw. linii referencyjnych dobiera kształt i kolory zębów oraz wpływ zmian na ogólny wygląd twarzy i szczęki pacjenta. Dodatkowo DSD można wykonać mając już przygotowany plan leczenia dentystycznego, więc pacjent obejrzy poszczególne kroki zmian albo użyć programu w roli przygotowania planu. Za pomocą cyfrowego projektowania uśmiechu pacjent może pokazać dentyście jakiego rezultatu oczekuje, a z kolei stomatolog pokaże pacjentowi, które nowoczesne zabiegi stomatologiczne będą niezbędne do stworzenia pożądanego efektu.

Implanty w jeden dzień

O tym, że powinno się zastąpić usunięte zęby nie tylko z uwagi na wygląd, ale też zdrowie zębów, już wiemy. Znaczna ilość pacjentów w tym celu decyduje się na zastosowanie implantu zębowego. O ile do tej pory, choć implanty są najmocniejszym i zdaniem stomatologów najlepszym wśród uzupełnień protetycznych, cały przebieg leczenia trwał kilka miesięcy, bo aplikacja implantów stomatologicznych łączy się sporym czasem integracji implantu z kością. Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej umożliwiły całkowite skrócenie tego czasu. Współcześnie dostępny jest zabieg wszczepienia implantów w zaledwie jeden dzień.

Choć i w tym zakresie implant musi połączyć się z kością, co zabierze czasu, dzięki nowoczesnego zabiegu pacjent opuszcza klinikę stomatologiczną z pięknym uśmiechem w jeden dzień. Stomatolodzy sporządzili w tym celu nowoczesną odbudowę protetyczną tymczasową, jaką da się zaaplikować od razu na nowo wszczepiony implant jeszcze w ten sam dzień. Niesie to ze sobą dwie korzyści. Pacjent wychodzi z gabinetu stomatologicznego z nowym uśmiechem w jeden dzień. Tymczasowa proteza chroni implant ułatwiając jego gojenie. Kiedy już implant stomatologiczny całkowicie zespoi się z kością, pacjent wraca na dodatkową wizytę, kiedy stomatolog zamienia uzupełnienie tymczasowe na stałe uzupełnienie.

Wybielanie zębów lampą u stomatologa

Profesjonalne wybielanie zębów lampą Beyond jest kolejnym zabiegiem nowoczesnej stomatologii estetycznej. W porównaniu z innymi sposobami wybielania zębów, wykorzystanie specjalistycznej lampy gwarantuje zdecydowanie widoczniejsze efekty przy zaledwie jednej wizycie. Wybielanie lampą usuwa z zębów wszelkie przebarwienia utworzone w wyniku diety, ponieważ nawet zupełnie zdrowe zęby mogą mieć, nieprzyjemny żółty kolor. Zaletą lampy Beyond jest technika naświetlania, jaka usuwa większość przebarwień, a przy okazji pozbywa się do 97% bakterii. Dodatkową zaletą takiego nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej jest również widoczny wpływ na stwardnienie kompozytów dentystycznych oraz zminimalizowanie zapalnych stanów.

Ponadto sam zabieg wybielania lampą w klinice dentystycznej jest bardzo wygodny i nie zabiera dużo czasu. Bardzo ważnym elementem jest mobilność lampy, co pozwala dojść do całej jamy ustnej. Warto dodać, że stomatolog może bez problemu regulować natężenie lampy i w ten sposób dostosowywać się do potrzeb pacjenta.

Korony protetyczne i licówki stomatologiczne

Piękno uśmiechu da się polepszyć też przy użyciu protetycznych koron oraz licówek dentystycznych. Korony protetyczne służą wymianie zębów np. po leczeniu kanałowym pod mikroskopem albo do wstawienia jej na implancie. Stosuje się je przede wszystkim z uwagi na to, że rewelacyjnie imitują prawdziwe zęby. Przygotowuje się je z porcelany lub cyrkonu, dzięki czemu są bardzo estetyczne.

Natomiast licówki stomatologiczne to cienkie nakładki, które aplikuje się na powierzchnię zębów. Pod licówkami da się schować niemożliwe do wybielenia przebarwienia, np. w przypadku zębów martwych, które nie odpowiadają na wybielanie. Licówki sprawdzają się też jako sposób poprawy małych wad kształtu zębów. Zakładając licówki możemy zakryć np. diastemę (przerwę między zębami) albo nadłamany fragment zęba.

edclinic.pl/zabiegi-stomatologiczne-torun-cennik/