Radiologia w stomatologii

Prześwietlenie RTG zębów w stomatologii

Radiologia w gabinecie stomatologicznym służy szczegółowej diagnozie . Stomatolodzy wykonują badania radiologiczne, żeby mogli osiągnąć niezbędne dane na temat położenia oraz zdrowia zębów w jamie ustnej. Zwykle dzięki temu następuje dostrzeżenie dolegliwości, ukrytych, w trakcie zwyczajnego badania kontrolnego.

Radiologia w gabinecie stomatologicznym to nic innego jak rentgen zębów. Zwykle te prześwietlenia dzielą się na dwie kategorie – zewnątrzustne i wewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, znane też jako zdjęcie punktowe przedstawia obraz 2 lub 3 zębów. Plusem tego zdjęcia jest to, że drobiazgowo przybliża poszczególne zęby, co upraszcza dentyście diagnozę. Tymczasem RTG zębów zewnątrzustne pokazuje cały komplet zębów. Wliczające się do tej grupy zdjęcie pantomograficzne wskazuje rozmieszczenie zębów względem siebie oraz względem szczęki oraz zdjęcie cefalometryczne, boczne, jakie przedstawia obraz zatoki przynosowej, tkanek miękkich i podniebienia twardego.

Jakie są wskazania do wykonania badań RTG w dentystyce

RTG zębów u dentysty konieczne są dla odmiennych specjalizacji w dentystyce. Najczęściej, specjalistycznego skorzystania z RTG, dentysta potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, protetyce, ortodoncji oraz endodoncji (czyli w leczeniu kanałowym).

Radiologia zębów zdaje egzamin diagnostyce chorób dziąseł, zębów, tkanek okołowierzchołkowych, zapalnych stanów, zmian w obrębie kości – w tym torbiele, martwica, zwapnienia – albo zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia radiologiczne włączają się także jako stały element przed leczeniem oraz zabiegami, które wymagają uprzedniego określenia ułożenia zębów. W taki sposób stomatolog ortodonta diagnozuje wady zgryzu, a protetyk stwierdza, jak rozległą dziurę powstałą po utraceniu zęba albo zębów, należy uzupełnić.

Jeśli pacjent uległ nieszczęśliwemu wypadkowi lub doznał urazów mechanicznych zębów lub szczęki, stomatolog również wysyła go na podjęcie badań radiologicznych. Rentgen zębów uwidacznia  ewentualne powikłania lub błędy – np. pokaże miejsce narzędzia, jeśli utkwiło ono w kanale zęba, a ponadto jest koniecznym krokiem w diagnostyce zmian nowotworowych.

Z reguły stomatolog zleca powtórzenie badań RTG po zakończeniu leczenia, aby ocenić jego skuteczność.

Jak wygląda RTG zębów u stomatologa?

Współcześnie często w gabinetach stomatologicznych wykonuje się zdjęcia RTG na miejscu od razu w czasie wizyty. To spore uproszczenie dla pacjentów, dlatego że mogą uniknąć rejestrowania się na nową wizytę, czy specjalnie zgłaszać się do pracowni radiologicznej. Wbrew obawom wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów nie wzbudza dyskomfotu oraz nie wymaga od pacjenta jakichkolwiek przygotowań. Nic nie stoi na przeszkodzie, by normalnie zjeść coś, napić się oraz zarzyć swoje leki.

Obowiązującym wymaganiem przed prześwietleniem RTG zębów jest pozbycie się wszelkich przedmiotów z metalu z okolicy szyi i twarzy. Dlatego na RTG u dentysty należy przyjść bez biżuterii i spinek, a moment przed zabiegiem należy zdjąć protezy, okulary i aparaty słuchowe.

Samo wykonanie zdjęcia RTG zębów u dentysty zajmuje raptem kilka sekund, tym bardziej, że obecnie przy rozwoju technologii, najczęściej jest to już RTG cyfrowe. Warto wspomnieć, że stomatolog, który wykonuje RTG przedstawia pacjentowi szczegóły i informuje go o wszystkich etapach przeprowadzanego badania.

Prześwietlenia RTG wywołują obawy, co do promieniowania. Promieniowanie X, jak powszechnie wiadomo, ma negatywne skutki, ale nie ma powodów do obaw, dlatego że w czasie wykonywania prześwietlenia RTG zębów u dentysty, nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia. Ciało pochłania znikomą dawkę, a dodatkowo każdy pacjent ubiera specjalny fartuch ochronny. Należy pamiętać, by nie zapisywać się na RTG bardzo często, maksymalne co pół roku, dlatego należy pamiętać, kiedy wykonywało się je ostatnim razem. Zdjęć rentgenowskich powinny unikać ciężarne kobiety, bez względu, czy mają być wykonane dla dentysty czy innego specjalisty. Jeśli to nie jest konieczne lepiej, żeby ciężarna odpuściła badania.

Zalety cyfrowego RTG u dentysty.

Z uwagi na to, że RTG zębów można przeprowadzić w gabinecie dentystycznym w cyfrowo, warto wymienić zalety tego rozwiązania. Kilka lat temu podstawową rolę nośnika zdjęcia miała klisza, która z reguły zajmowała dużo miejsca oraz mogła łatwo ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu.

W przypadku dentystycznego rentgena w formie cyfrowej nie trzeba się o to martwić, dlatego że pliki można bezpiecznie przechowywać w pamięci komputera. To potrzebna zaleta, dlatego że pozwala ona na przekazywanie prześwietlenia RTG w wybrane miejsce, bez potrzeby wożenia całkowitej dokumentacji badań radiologicznych. Dentysta może je obejrzeć oraz swobodnie powiększać zdjęcie. RTG w tej formie jest znacznie wytrzymalsze, bo ciężko je zniszczyć.

Warto zauważyć, że technika radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z gromadzenia odpadów, które powstają przy użyciu klisz rentgenowskich.

To badanie jest niezwykle dokładne i świetnie sprawdza się w diagnozie stomatologicznej.

Dentysta Toruń