Przyczyny niszczenia zębów

Zwykle przypomina się o tym, na ile istotna jest dbałość o zęby i prawidłowa higiena jamy ustnej. Dentyści alarmują przed skutkami niemycia zębów, jednak spotykamy również dużo innych ujemnych przyczyn. Co psuje zęby poza brakiem higieny lub tak samo znanymi z psucia słodyczami? Z reguły są to nasze nawyki, jakie źle oddziałują na zdrowie zębów.

Na topie każdych list na temat niszczenia zębów powinny pojawić się papierosy. Jak wiadomo znajdujące się w nich toksyczne substancje zarówno szkodzą zębom, jak i ogólnie organizmowi. Są tacy ludzie, którzy mają tendencje do używania zębów jako otwieracza do butelek. Tego typu postępowanie nie tylko naraża zęby na uszkodzenia i mikropęknięcia, ale również powiększa zagrożenie ukruszenia. Takie same skutki daje zgrzytanie i zaciskanie zębów. Spowodowane tym szybkie starcie zębów, sprawia zniszczenie ich naturalnej ochrony. Zęby psuje także obgryzanie długopisów, ołówków czy paznokci. To z kolei sprzyja przenoszeniu się bakterii i rozwojowi próchnicy.

Przyzwyczajenia żywieniowe również są istotne jeśli chodzi o zdrowie zębów. Przekąski między posiłkami wytwarzają osad na zębach, którego większość osób nie oczyszcza w trakcie pełnego wrażeń dnia. Trzeba też pamiętać, że niektóre pokarmy i płyny zostawiają przebarwienia albo psują szkliwo ze względu na wielką zawartość kwasów.

Poprawna higiena wspiera w zapobieganiu niszczeniu zębów, jednak należy pamiętać, żeby wykonywać to poprawnie. Za mocne szczotkowanie uszkadza szkliwo i podrażnia  dziąsła. Należy więc szczotkować z uwagą.