Poradnik pacjenta

Codzienna pielęgnacja zębów receptą na ładny uśmiech.

Na okładkach magazynów czy w telewizji z podziwem przyglądamy się pięknym uśmiechom Holywoodzkich gwiazd. Proste, śnieżnobiałe i równe zęby są niejako wizytówką każdego człowieka. Ładny uśmiech zdecydowanie ułatwia nam życie i sprawia, że jesteśmy lepiej odbierani przez innych ludzi. Ładne zęby to jeszcze nie wszystko. Warto także zadbać o ich zdrowie, gdyż psujące się uzębienie może być przyczyną wielu chorób i nieprzyjemnych dolegliwości takich jak bóle głowy czy zatok.

By utrzymać zęby w dobrej kondycji nie musimy korzystać z profesjonalnych zabiegów dentystycznych. Mimo, że stomatologia estetyczna poprawi wygląd i stan Waszego uzębienia, lepiej jest zaoszczędzić sobie wydatków i zadbać o zęby we własny domu w kilku niewielkich krokach. Potrzebujecie jedynie dobrej szczoteczki do zębów, odpowiedniej pasty do zębów, płynu do płukania jamy ustnej i nici dentystycznej. Wszystko to dostępne jest w prawie każdym sklepie w atrakcyjnych cenach. Jesteście już gotowi by nauczyć się z nami odpowiedniej higieny jamy ustnej. Zaczynamy!

Krok pierwszy – szczotkowanie zębów.

Precyzyjne mycie zębów jest niezwykle ważne dla naszego organizmu. Zastanawiacie się pewnie dlaczego? Po każdym spożytym posiłku w jamie ustnej gromadzą się mikroskopijne resztki, które osadzają się na zębach, na języku i podniebieniu. W bardzo krótkim czasie resztki te zamieniają się w bakterie i zaczynają atakować dziąsła i szkliwo, prowadzać w końcu do nieprzyjemnych dolegliwości i chorób. Szczotkowanie zębów po każdym posiłku pomaga usunąć resztki pokarmu z najtrudniej dostępnych zakamarków i chroni nasze zęby przed niepożądanymi schorzeniami. Należy dokładnie wyszorować górny i dolny łuk zębowy z przodu i z tyłu, nie dopuszczając do pojawienia się trudnego do usunięcia kamienia nazębnego. Taki zabieg powinien trwać mniej więcej 3 minuty i powinien być powtarzany po każdym posiłku, minimum 3 razy dziennie. Pamiętajcie by dopasować do swoich zębów odpowiedni rodzaj szczoteczki i pasty, najlepiej miętową.

Krok drugi – płukanie jamy ustnej.

Płukaniem jamy ustnej zajmujemy się po dokładnym wyszczotkowaniu zębów. Pomaga ono usunąć resztki jedzenia, które uparcie chowają się w przestrzeniach między zębowych. Płukanie powinno trwać minutę. Efekt świeżego oddechu po użyciu płynu do płukania utrzyma się na dłużej, w porównaniu do umycia zębów jedynie pastą do zębów. Płukanie jamy ustnej jest szczególnie ważne rano, przed wyjściem do pracy, gdyż nikt z nas nie chce odstraszać nieprzyjemnym zapachem z ust swoich klientów czy też współpracowników.

Krok trzeci – użycie nitki.

Nitka dentystyczna jest w szczególności polecana osobom, których zęby ułożone są bardzo ciasno. Często szczoteczki do zębów nie docierają do trudno dostępnych szczelin między zębami. Pokarm, który się tam znalazł zaczyna się psuć i tworzy doskonałą pożywkę dla niebezpiecznych bakterii. Nitki dentystyczne pokryte są fluorem, który znajduje się także w pastach do zębów. Pomaga on zwalczać drobnoustroje, chroni zęby przed próchnicą i poprawia kondycję szkliwa.

Codzienna praktyka pielęgnacyjna wzmocni nasze zęby i widocznie odświeży ich wygląd. Pamiętajcie także, że odpowiednia dieta ma niebagatelny wpływ na jakość naszego uzębienia. Brak witaminy C i D w codziennym jadłospisie może prowadzić do ciężkich chorób, takich jak szkorbut. Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Zadbajcie o swoje zęby w kliku prostych krokach, a unikniecie częstych wizyt u stomatologa. Ładne i zdrowe zęby to prawdziwy skarb.