Plomba z kompozytu w stomatologii

Co sprawia, że wypełnienie kompozytowe zęba okazało się tak często stosowane przez dentystów? Wcześniej używane amalgamatowe plomby cechował szary kolor, przez co było one mało estetyczne, a do tego pośród wielu osób pojawiły się głosy, że zawarta w tego rodzaju plombach rtęć może nie jest zbyt zdrowa. Sposobem, jaki zamienił wypełnienia amalgamatowe} zostały więc plomby kompozytowe.

Podstawową zaletą wypełnień kompozytowych jest estetyczny wygląd. Stomatolog może bez trudu dostosować ich kolor do indywidualnego odcienia zębów, to sprawa, że wypełnienia kompozytowe są właściwie niewidoczne. Z uwagi na to świetnie sprawdzają się też w przypadku najbardziej widocznych zębów. Poza wysoką estetyką, białe wypełnienia cechują się również trwałością . Szczelnie przylegają do zęba, dzięki czemu trudniej o rozwój próchnicy w zagłębieniach. Do najważniejszych plusów wliczamy również możliwość łatwego nadawania im kształtu w czasie aplikowania takiej plomby. Dzięki temu dentysta dopasowuje wypełnienie do zęba, więc zachowuje większą część naturalnej tkanki.

Plomby kompozytowe są również bezpiecznym materiałem, a ich cena nie jest zbyt wygórowana. Dzięki wysokiej estetyce kompozytowych wypełnień, białe plomby są zdecydowanie częściej wybierane przez stomatologów. Po aplikacji i utwardzeniu doskonale {zespajają|łączą| się z zębami i służą przez wiele lat. Dlatego też ich popularność wzrosła i obecnie są szeroko stosowane w gabinetach stomatologicznych.