Piękny uśmiech w jeden dzień u stomatologa

Przywykliśmy do tego, że leczenie w klinice dentystycznej zwykle rozkłada się na parę wizyt. Przede wszystkim przy okazji leczenia z zakresu ortodoncji oraz chirurgii stomatologicznej. W tych czasach sposoby umożliwiają stomatologom na zminimalizowanie czasu, który pacjent przeznacza na leczenie w gabinecie dentystycznym. Dzięki współczesnym technikom implantologicznym kliniki stomatologów oferują możliwość wstawienia implantów w jeden dzień. Nowy uśmiech w ciągu jednej wizyty? Sprawia wrażenie niemożliwego, a jednak jednowizytowa naprawa zębów jest dostępna już niemal od ręki.

Proteza w jeden dzień? Wygodna alternatywa dla pozostałych protez

Co to jest implant w jeden dzień i czym różni się od pozostałych zabiegów implantologicznych? Rozbieżność pomiędzy tradycyjnym zabiegiem wszczepienia implantów zębów w klinice dentystycznej, a natychmiastowym wszczepieniem implantów w jeden dzień, polega na metodzie umieszczania implantów. Przeważnie aplikowane są tak zwane dwufazowe implanty. Ten rodzaj leczenia stomatologicznego wyróżnia się tym, że po pierwsze umieszczany jest implant, z kolei w drugiej fazie dentysta mocuje protezę. Te dwie fazy izoluje kilkumiesięczny czas osseointegracji, tj. czas, w którym implant zrasta się z kością żuchwy lub szczęki. Dopiero po nim implant stomatologiczny oraz kość zrosną się na stałe, nadbudowa protetyczna może zostać przyłączona przez stomatologa.

W sytuacji uzupełnienia implantów w jeden dzień, stosowane są jednofazowe implanty, gdzie pełna procedura umieszczenia implantów oraz osadzenia nadbudowy protetycznej przebiega w jeden dzień. Należy też zauważyć, że proces wszczepienia implantów w jeden dzień bezwzględnie muszą wyprzedzać całkowite badania diagnostyczne u stomatologa, żeby pełen proces leczenia stomatologicznego był absolutnie precyzyjny oraz bezpieczny. Na podstawie diagnostyki dentysta tworzy szczegółowy plan leczenia stomatologicznego oraz szablony, jakie będą bazą do stworzenia indywidualnego szablonu nadbudowy protetycznej. Natomiast sam zabieg natychmiastowej aplikacji implantów przebiegnie w czasie jednej wizyty. Warunkiem osiągnięcia nowego uśmiechu w jeden dzień jest doskonałe zdrowie jamy ustnej oraz kości pacjenta. Bez tego wcześniej konieczne okaże się leczenie u stomatologa, żeby w przyszłości nie narażać na ewentualne powikłania miejsca wszczepu.

Etapy leczenia implantami w jeden dzień

Początkowym etapem leczenia implantami w jeden dzień jest kompleksowa konsultacja stomatologiczna. Na tym etapie doprecyzowywane są wszystkie elementy zanim stomatolog wykona zabieg właściwy. Stomatolog ocenia stan zębów i tkanki kostnej pacjenta oraz personalne warunki. Jego zadaniem jest również pobranie odpowiednich wycisków, na podstawie których dentysta protetyk stworzy indywidualną uzupełnienie protetyczne. Co więcej pacjent ma parę możliwości. Patrząc na ilość luk zębowych, może zdecydować się na różne uzupełnienia protetyczne. Przy pojedynczych brakach dobrym pomysłem będzie korona protetyczna lub most protetyczny. W sytuacji całkowitego bezzębia z reguły polecana przez stomatologów jest metoda osadzenia całkowitej protezy na czterech lub na sześciu implantach metodą All on 4 lub All on 6. W tym czasie dentysta ustala również koszt pełen koszt leczenia oraz samych implantów.

Kolejną fazą implantów w jeden dzień jest zabieg właściwy, przeprowadzony w gabinecie stomatologicznym. W tej fazie dentysta umieszcza 4 lub 6 implantów dentystycznych, po czym bezpośrednio tymczasową protezę. Z jakiego powodu mówimy o protezie tymczasowej? Bez względu na metodę – implantów jednofazowych lub dwufazowych – podstawa implantu, czyli śruba, musi zrosnąć się z kością, a na to należy przeznaczyć trochę czasu. Tymczasowe uzupełnienie protetyczne gwarantuje pacjentowi całkowitą wygodę oraz właśnie zaaplikowanie takiej tymczasowej protezy dentystycznej umożliwia osiągnięcie pełnego uśmiechu w jeden dzień. Pacjent wychodzi od dentysty z mocnym oraz uzupełnionym uzębieniem w jeden dzień, jakiego może używać tak, jak z naturalnych zębów. Proteza tymczasowa chroni implanty oraz umożliwia im bezproblemowy proces zespojenia z kością, a na dodatek wygląda całkiem naturalnie.

Ostatnia faza leczenia stomatologicznego implantami w jeden dzień odbywa się po zespojenia z kością implantów, kiedy tymczasową protezę zamienia się na protezę właściwą. Z reguły na taki zabieg trzeba umówić się ze stomatologiem po kilku miesiącach. Z całą pewnością ten etap także będzie objęty podczas sporządzania planu leczenia stomatologicznego. Właściwa proteza wykonywana jest wysokiej jakości surowców oraz dopasowana indywidualnie, co sprawia, że będzie dobra dożywotnio. Jedynym wymaganiem, jest utrzymanie odpowiedniej higieny oraz ciągłe konsultacje dentystyczne. Wszelkie wskazówki dentysta rzecz jasna przedstawia pacjentowi w ciągu kolejnych wizyt. To istotne, żeby wiedzieć, jak troszczyć się o swoje implanty!

Implanty w jeden dzień – All on 4 albo system All on 6

Jednodniowe wszczepianie implantów najczęściej odbywa się w 1 z 2 systemów używanych przed stomatologów implantologów. Z reguły stosuje się je w przypadku osób z pełnym bezzębiem. Każda z tych metod jest sposobem uzyskania uśmiechu w jeden dzień. Rozbieżność polega na liczby implantów, na których będzie osadzona proteza. Według uznania protezę można osadzić na 4 lub 6 implantach. Nieważne, czy pacjent wybierze metodę All on 4 czy metodę All on 6, obie zapewniają dobrą stabilizację uzupełnienia protetycznego, a przecież o to chodzi w tym najbardziej. All on 4 oraz All on 6 dają stabilne oparcie dla protezy, która z uwagi na to nie wysuwa się, nie rusza ani nie wypada podczas mówienia lub jedzenia. Te systemy implantów w jeden dzień, stomatolodzy polecają szczególnie tym, którzy utracili cały łuk zębowy. Dzięki zaaplikowaniu zaledwie 4 lub 6 implantów, koszty stomatologicznego leczenia implantami w jeden dzień, są znacznie pomniejszone, a pacjent może cieszyć się swoim nowym pięknym uśmiechem w jeden dzień