Leczenie kanałowe czy implanty?

Bazowym przeznaczeniem leczenia kanałowego jest kuracja zaatakowanej bakteriami miazgi zęba. Ten typ leczenia uznaje się za jeden z najbardziej skomplikowanych zadań stomatologa endodonty wykonującego leczenie kanałowe, ale znaczna część realizowanych pod mikroskopem zabiegów przynosi pożądane rezultaty. Leczenie kanałowe jest sposobem na uratowanie naturalnego zęba. Dzięki ogromnej efektywności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest uratowanie zębów, jakie jeszcze kilka lat temu musiały być przeważnie wyrywane.

Implanty natomiast są wytrzymałe, a nałożone na nich korony czy mosty protetyczne wiernie zastępują naturalne zęby. W większości przypadków, jeżeli pacjent właściwie dba o higienę jamy ustnej, implanty służą dożywotnio i są jednymi z najtrwalszych rozwiązań wypełnienia luki po utraconym zębie. Za sprawą leczenia kanałowego ząb w większej części pozostaje naturalny. Rolą dentysty jest tylko odnowa korony zębowej. W momencie usuwania zębów uzupełnienie luki jest potrzebne z uwagi na zdrowie jamy ustnej.

Dobrze jest również zwrócić uwagę na ceny. Choć obie metody są wysoce skuteczne, a dzięki nim pacjent nadal może cieszyć się pięknym uśmiechem bez bólu, koszty leczenia kanałowego są mniejsze od zabiegu wstawienia implantu. Przed ostateczną decyzją, co z robić w przypadku bolącego, dogłębnie zainfekowanego zęba, trzeba się zastanowić wspólnie z dentystą, jakie rozwiązanie okaże się najodpowiedniejsze.