Kiretaż otwarty i zamknięty w stomatologii

Kiretaż to w leczeniu stomatologicznym zabieg dotyczący leczenia chorób przyzębia. Jego głównym celem jest wyczyszczenie kamienia nazębnego z kieszeni dziąsłowej. Odkładający się w przestrzeni dziąseł osad, może powodować stany zapalne i prowadzi do rozwoju chorób. Jeżeli kamień nazębny zbiera się w kieszonkach dziąsłowych, znane zabiegi higienizacyjne, takie jak skaling czy piaskowanie, mogą okazać się niewystarczające.

Kiretaż jest otwarty albo zamknięty a zależy to od tego, jak głębokie są kieszonki dziąsłowe. Gdy są głębokie, potrzebny będzie otwarty kiretaż. Różnica polega na tym, że w otwartym kiretażu trzeba naciąć dziąsło i tak odkryć korzeń. Przy zamkniętym kiretażu, nie trzeba tego robić. Taki zabieg stomatolog wykonuje się przy podaniu znieczulenia miejscowego, ale po zabiegu przeważnie pojawiają się nieprzyjemne niedogodności. Może to być zasinienie, obrzęk lub na przykład krew w ślinie.

Aby załagodzić te dolegliwości należy przyjmować zalecone przez stomatologa antybiotyki oraz środki przeciwbólowe. Należy także przejść na lekką półpłynną dietę, dzięki temu pacjent ogranicza gryzienie oraz nie podrażnia leczonego obszaru. W czasie leczenia dziąseł przyda się również ostrożne mycie jamy ustnej. Zwykłe nitkowanie, szczotkowanie albo irygacja mogą zadziałać drażniąco.

Chociaż gojenie po kiretażu wymaga czasu, dzięki temu zabiegowi pacjent uniknie stanów zapalnych oraz chorób spowodowanych odkładaniem osadu w pobliżu dziąseł.