Jakie są typy licówek dentystycznych wykorzystywanych w stomatologii estetycznej

Licówki stomatologiczne, choć wliczamy w uzupełnienia protetyczne, zazwyczaj służą podniesieniu wyglądu estetycznego uśmiechu. Dzięki nim stomatolog formuje kształt albo kolor zęba i zakrywa niedoskonałości np. niewielkie rysy i przebarwienia. Licówki doskonale spisują się również w usuwaniu nieestetycznych wad zgryzu na przykład diastemy. Licówki stomatologiczne wykonuje się z reguły z 3 surowców: z porcelany, kompozytu i akrylu.

Licówki akrylowe – najczęściej stosuje się przed zaaplikowaniem właściwej licówki, by osłonić świeżo oszlifowany ząb przed zniszczeniem. Z powodu tego, że są one z akrylu są grubsze i znacznie mniej estetyczne od pozostałych, a do tego są znacznie mniej trwałe. Z tego powodu wykorzystuje się je tylko tymczasowo.

Licówki kompozytowe – są trwalsze od akrylowych i zdecydowanie estetyczniejsze. Łatwo dostosowuje się je do koloru zębów naturalnych, jednak licówki kompozytowe są całkowicie w tym samym barwie, ze względu na co można zobaczyć, że są sztuczne. Chociaż wystarczają na długo i można ich używać przez lata trzeba uważnie je pielęgnować, zwłaszcza zabiegami higienizacji w klinice stomatologicznej, bo z biegiem lat będą przebarwiać się na żółto.

Licówki porcelanowe – ich najważniejszą zaletą uznaje się to, że najdokładniej odzwierciedlają kolor zębów i w wyglądzie wcale nie odróżniają się od naturalnych zębów. Te licówki są również niezwykle trwałe i niepodatne na przebarwienia. Dlatego pacjenci, jakim przede wszystkim zależy na najwyższej estetyce zębów decydują się właśnie na takie licówki stomatologiczne.