Jakie objawy wskazują na to, że jedynym sposobem ratunku zęba będzie leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe skupia się na naprawianiu zębów, które z różnych przyczyn zostały dogłębnie nadpsute. Dentyści zajmujący się leczeniem endodontycznym rozpoznają i pomagają zwalczać choroby miazgi i okołowierzchołkowych tkanek. przeważnie leczenie kanałowe jest potrzebne wtedy, kiedy pojawia się zapalenie, martwica czy zgorzel zęba.

Pierwsze symptomy, które mówią o tym, że rozwija się coś szkodliwego to przede wszystkim ćmienie, ból i obrzęk zęba. Bardzo często występuje również wrażliwość na ciepło i zimno, a oprócz tego ból przy pochłanianiu jedzenia i picia. Dodatkowo da się też zauważyć zmianę barwy zęba. W takiej sytuacji trzeba od razu skontaktować się z dentystą. Występowanie tych sygnałów nie za każdym razem oznacza, że konieczne jest leczenie kanałowe, ale wizyta jest konieczna do postawienia diagnozy.

W klinice dentystyczne lekarz stwierdzi przyczyny bólu albo zmian w jamie ustnej. Z reguły choroby miazgi zęba rozwijają się w wyniku zmian próchnicowych albo zgromadzonych bakterii. Źródłem problemu bywa również niekiedy ukruszenie zęba albo zakażenie. Dlatego stomatolog endodonta powinien dokładnie zbadać stan zębów. W ten sposób określi, czy konieczne jest leczenie kanałowe, czy wystarczy mniej inwazyjny zabieg dentystyczny.

Jeżeli jednak trzeba będzie wykonać leczenie kanałowe, nie trzeba się go obawiać. Przy współczesnym leczeniu pod mikroskopem zabieg przebiega sprawnie i bezboleśnie.