Jak leczyć bolące dziąsła?

Powodów bólu dziąseł jest wiele, jednak nie powinno się ich bagatelizować. Pacjenci zwykle zapisują się na wizytę w gabinecie stomatologicznym dopiero w przypadku silnego bólu zębów. Do stomatologa należy zapisać się także, gdy bolą dziąsła.

Ból dziąsła zazwyczaj występuje w towarzystwie zaczerwienienia, obrzęku, a także krwawienia. Zwykle nie zwracamy większej uwagi na te znaki, myśląc, że to  niezamierzone podrażnienie szczoteczką , jednak takie przypadki mogą oznaczać początek poważniejszego problemu. Kryjący się za tym stan zapalny, może prowadzić do zmian kieszonek dziąsłowych, zapaleń przyzębia albo osuwania się dziąseł. To też bezpośrednio wpływa na rozwój paradontozy, głównej z przyczyn utraty zębów.

Z reguły stany zapalne rozwijają się na skutek podrażnień, przez niewłaściwe lub niedokładne mycie zębów lub stosowanie nici dentystycznych. Zbierająca się płytka nazębna to siedlisko bakterii, które mogą spowodować stan zapalny. Bywa tak, że dolegliwości bólowe powstają także w wyniku uderzenia (urazu), używania słabo dopasowanych protez, a także u kobiet ciężarnych.

Szybkim sposobem na złagodzenie bólu są specjalne, kojące żele lub płukanki powszechnie dostępne w aptekach. W wielu przypadkach jedynie maskują ból i pozostawiają niewyleczony problem. Jeżeli stan zapalny nie ustępuje bardzo długo, powinno się bardzo szybko zobaczyć się ze stomatologiem. Wizyta w gabinecie stomatologicznym i podjęcie leczenia wyeliminuje ból na dobre.