Jak dobrze trzeba dbać o implanty dentystyczne?

Stomatolog nikomu nie musi wciąż mówić, z jakiego powodu niezbędna jest higiena jamy ustnej. Jednak pacjenci, którzy są po zabiegu wszczepienia implantu dentystycznego, często chcą wiedzieć w jaki sposób trzeba troszczyć się o nie, by zachowały się w najlepszym stanie na długie lata.

Implanty zębów zastępują braki w przypadku straty zębów i są jedną z najczęstszych i bardzo trwałych wypełnień protetycznych. Po poprawnie przeprowadzonym leczeniu podstawa implantu zrasta się z kością, a umieszczona na nim korona do złudzenia imituje naturalne zęby. O implanty zębów najlepiej troszczyć się tak samo jak troszczymy się o nasze zęby. Minimum jest oczywiście mycie, chociaż dwa razy w ciągu dnia po posiłku, najlepiej miękką szczoteczką. Mile widziane jest również używanie nici dentystycznych i płukanek.

I chociaż implanty zębów nie niszczą się od próchnicy ani korozji, najlepiej o nie dbać z zbliżenie szczególną uwagą. Unikanie szczotkowania zębów po posiłkach może prowadzić do tego, że pozostałości jedzenia będą osadzać się w pobliżu dziąseł. To może doprowadzić do problemów, na skutek których dziąsła będą stopniowo osuwały się. W tym przypadku tytanowy korzeń implantu dentystycznego może się pokazać. Pełnych zaleceń zawsze udziela dentysta. Podczas regularnych wizyt kontrolnych na pewno zbada stan zębów i stan implantów. Z tego powodu najlepiej co najmniej dwa razy w roku odwiedzić gabinet dentystyczny. Odpowiednio badany implant dentystyczny zachowuje się w dobrym stanie i służy długie lata.