Jak dentysta przeprowadza chirurgiczna resekcja zęba w gabinecie dentystycznym?

Choć leczenie kanałowe jest wielce dokładnym zabiegiem, a stomatolog endodonta, który przeprowadza leczenie kanałowe, korzysta z mikroskopu, zdarza się, że niełatwo jest dostać się do wszystkich rozgałęzień kanału zębowego. W takiej sytuacji konieczna jest resekcja zęba. Taki zabieg polega na dojściu do przeoczonej części kanału zębowego, gdzie gnieździ się zakażenie. Aby dojść do kości chirurg dentysta tnie tkankę śluzówki. Tym sposobem może wnikliwie ocenić ząb oraz wyciąć zaatakowane przez chorobę elementy. W momencie, kiedy kanał jest już całkowicie czysty nabija go stomatologicznym cementem.

Podobnie jak w przypadku endodoncji, w klinikach dentystycznych, chirurg wykonuje zabieg resekcji zęba pod mikroskopem. To sprawia, że zabieg jest wyjątkowo dokładny oraz pozwala stomatologowi dotrzeć do wszystkich rozgałęzień kanału zębowego. Zazwyczaj już po paru dniach od chwili leczenia, chirurg dentysta może zdjąć pacjentowi szwy. To, czy wszystko przebiegło poprawnie, można ocenić, po upływie kilku tygodni, a tego głównym wyznacznikiem będzie zanik bólu.

Przeważnie resekcja zęba potrzebna jest, gdy chirurg dentysta nie może zobaczyć dokładnie zęba. Na przykład ze względu na budowę kanału. Bywa tak, że dookoła zaatakowanej tkanki pojawia się ropień lub torbiel okołowierzchołkowy. W tej sytuacji nie ma możliwości dotarcia do zęba przez zabieg endodontyczny. Chirurg dentysta sprawdzi co będzie dla pacjenta najlepsze.