Implantologia

Implantologia jest obecnie najnowocześniejszą dziedziną stomatologii. Opiera się na uzupełnianiu i odbudowie braków w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba formowany specjalnie, zwykle z tytanu, imitujący usunięty lub utracony uprzednio naturalny korzeń. Implant stomatologiczny umożliwia zamocowanie nowej korony zębowej w miejsce brakującego zęba. Implanty umieszcza się w kość wyrostka zębowego.

Korona takiego zęba mocowana jest na zawsze i dopasowywana kolorem i teksturą do zachowanych zębów, by zminimalizować widoczność ubytku. Implanty zębów mogą imitować zęby pojedynczo, a także całe łuki zębowe. Implanty podnoszą komfort pacjenta przy wysokim standardzie jakości. Chirurg stomatolog dobiera najlepsze z możliwych uzupełnień osobno dla każdego pacjenta. Po zabiegu zębowe odczuwane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ ZĘBÓW?

Wszelkie braki zębowe wskazuje się do bezzwłocznego odbudowania. Na skutek utraty zęba występuje ryzyko wytworzenia się problemów ze zdrowiem. Sąsiadujące zęby mogą przesuwać się z zębodołu czego powodem jest brak podparcia. Co więcej powiększa się obciążenie, co jest przyczyną ich ścierania. W miejscu braku zęba zanika kość, przez co w przyszłości może dojść do utraty kolejnych zębów. Zaburzony układ żucia niekorzystnie wpływa na stawy, czego skutkiem są nawracające bóle głowy oraz trudności ze snem i mową.

Zazwyczaj implanty wstawia się w wypadku pojedynczych ubytków albo ze względu na estetykę. Brak zębów powoduje zmiany w rysach twarzy. Przybiera ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadnięta szczęka, cienkie usta, długi nos oraz liczne zmarszczki. Ponadto implanty zębów zastępują protezy, które są często niewygodne i zawadzają podczas jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Początkowym etapem jest wizyta u lekarza stomatologa, w trakcie której realizuje się dogłębną analizę pacjenta i potencjalnych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie odbywa się wszystkie niezbędne badania, tak aby wyeliminować choroby, które mogłyby być przeszkodę. Istotne są badania związane ze stanem kości.

Dopiero po przeprowadzeniu wszelkich konsultacji i badań chirurg stomatolog wszczepia implanty. Sam proces trwa kilkadziesiąt minut. Dzięki użyciu znieczulenia miejscowego, proces nie boli. Podczas standardowego zabiegu świdruje się w kości otwór, gdzie chirurg stomatolog wstawia implant.

RODZAJE IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Rodzaj implantów zawsze ustala lekarz stomatolog, a przed wyborem obowiązkowa jest konsultacja. Najpopularniejsze z nich i najczęściej aplikowane są implanty tytanowe. Tytan gwarantuje długi czas użytkowania. Wadą tytanowych implantów jest ich estetyka. Chociaż implant nie powinien być widoczny, w niektórych przypadkach dochodzi do obniżenia się linii dziąseł , co prowadzi do odkrycia tytanowej części implantu.

Alternatywą dla implantów tytanowych są implanty cyrkonowe, zwane także implantami ceramicznymi. Uważane są za najbardziej estetyczną metodę, ponieważ imitują naturalną tkankę zęba i są bardziej odporne na ścieranie oraz wpływ elementów zewnętrznych – na przykład korozję, a także wahania temperatury .

ZALETY IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Implanty są głównie trwałym i pewnym uzupełnieniem zębów. Wyglądają i funkcjonują jak zęby naturalne, zapewniają absolutny komfort, dzięki czemu eliminują niepewność tak, jak jest w wypadku źle dopasowanych protez. Nie ma potrzeby piłowania zdrowych, sąsiednich zębów, tak jak w wypadku mostów protetycznych. Oprócz tego chronią przed zanikaniem kości, który następuje po utracie zębów. Odtwarzają właściwe funkcje żucia, co umożliwia spożywanie pokarmów bez ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW ZĘBÓW

Przed umieszczeniem implantu wymagane jest przeprowadzenie szeregu badań. Lekarz ocenia jakość oraz ilość kości, a także stan pozostałych zębów. Zazwyczaj organizm dobrze przyswaja implanty, jednak jest wiele przeciwwskazań.

Całkowitym przeciwwskazaniem są ciąża i nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość zastosowania implantów wykluczają też choroby psychiczne i schorzenia wyniszczające organizm: nowotwory, narkomania, AIDS, alkoholizm. Także dolegliwości jamy ustnej i przyzębia, takie jak parodontoza, mogą utrudniać przyjęcie implantu .

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Każdy implant jest ciałem obcym i ze względu na to, istnieje ryzyko odrzucenia. Dobrze przeprowadzony zabieg zmniejsza to ryzyko. Najczęstszymi nieprzyjemnymi skutkami przebiegu leczenia są dyskomfort, zasinienie i opuchlizna tkanek. Może wystąpić również ból, na który przepisuje się leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. W przypadku zwiększenia się węzłów chłonnych, bólu gardła czy gorączki należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa .

CENY IMPLANTÓW ZĘBÓW

Wstawienie implantów zębów to jeden z najdroższych zabiegów w stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i wynikają z wielu zmiennych. Wahają się między 1600 do nawet 5 000 zł za jedną śrubę. Do kosztu należy również doliczyć cenę diagnostyki, zabiegu, łącznika protetycznego, śruby gojącej i korony protetycznej. Ceny koron też są zróżnicowane i zależne od ich typu. Im bardziej odporne i bardziej estetyczne tym cena rośnie. Może to być koszt rzędu od 600 do 1 400 zł.

W przeliczeniu cena pełnego zabiegu sięga od 4 do 9 tysięcy zł.