Dlaczego oczyszczanie języka jest konieczne?

Czystość jamy ustnej to głównie regularne oczyszczanie zębów z resztek jedzenia. Nie wolno jednak pomijać tego, że bakterie gromadzą się zarówno na powierzchni zębów, ale także w całej jamie ustnej. Tylko mycie zębów nie eliminuje więc 100% bakterii. Ze względu na kształt języka, bakterie bez trudu na nim osiadają. Dlatego stomatolodzy powtarzają, że chcąc całkowicie dbać o jamę ustną, powinno się regularnie czyścić również język. Wszystko dlatego, że kiedy bakterie stale gromadzą się w jamie ustnej generują dolegliwości związane z higieną zębów.

Niekiedy szczoteczki do zębów zaopatrzone są w dodatkowe gumowe powierzchnie przeznaczone do oczyszczania języka. Element szczoteczek, jaki pomoże nam zachować czystość języka pojawia się i w przypadku sonicznych szczoteczek do zębów (np. w postaci specjalnej końcówki), jak i w przypadku normalnych szczoteczek. W celu oczyszczania języka stomatolodzy polecają dostępne w aptekach czyściki lub skrobaczki, z reguły stworzone z gumy, które efektywnie usuwają bakterie z języka.

Metoda oczyszczania języka okazuje się prosta. Wystarczy wykonywać koliste ruchy i z lewa na prawo tak, by w pełni wyeliminować bakterie. Do tego można też wspomóc się pastą do zębów, a cały rezultat najlepiej spotęgować odświeżającą płukanką do ust. Te działania bardzo dobrze oczyszczają jamę ustną z bakterii i są wspaniałym elementem higieny. Dla zachowania pełnej higieny najlepiej umawiać się na częste kontrole u dentysty.