Czym jest pionowe ułamanie korzenia zęba – leczenie dentystyczne

Pionowe ułamanie korzenia zęba należy do najtrudniejszych przypadków, kiedy niezbędna będzie pomoc chirurga dentysty. Zazwyczaj do takiego problemu dochodzi w wyniku poważnego zniszczenia kości. Powodem tego jest obecność schorzeń przyzębia, wad zgryzu albo psucia się zębów przez abrazję lub erozję. Korzenie są wtedy słabe i z uwagi na to są silniej podatne na uszkodzenia. Pionowe złamanie może pojawić się także w wyniku powikłań leczenia kanałowego i często dotyczy zębów trzonowych w szczęce i przedtrzonowców –  w górnej.

Zauważenie złamania pionowego jest skomplikowane. Niekiedy nawet RTG nie wskazuje dokładnie linii pęknięcia, ze względu na co niełatwo zauważyć kłopot. Oczywiście dentysta ma za zadanie, wskazać poprawną diagnozę oraz odpowiednio usunąć problem. Wskazywać na to, że problemem jest pionowe złamanie może ból pochodzący od temperatury lub nacisku przy gryzieniu. Brak reakcji na złamanie może poskutkować pojawieniem przetoki.

Leczenie tego problemu zalicza się do skomplikowanych oraz zazwyczaj kończy się usunięciem zęba. Naczelnym krokiem jest zgodna ocena, dzięki której dentysta będzie wiedział, jaką metodą może pomóc. Warto też skupić się na zapobieganiu pojawienia się złamania pionowego. W tym zakresie zdecydowanie łatwiej przeciwdziałać, usuwając schorzenia przyzębia oraz dbając o higienę, niż leczyć nie usuwając zęba. W czasie leczenia kanałowego pod mikroskopem stomatolog endodonta robi wszystko, by uniknąć powikłań.