Czy warto kupować płyn do odświażania ust?

Choć warto stosować płyn do odświeżania ust, nie powinno się stosować go zamiast szczotkowania, a raczej uzupełnienie ogólnej pielęgnacji. Według dentystów fundamentem odpowiedniej pielęgnacji zębów jest rzecz jasna co najmniej dwukrotne szczotkowanie w ciągu dnia. Warto umocnić ją o płyn do odświeżania ust.

Stomatolodzy rekomendują używanie płynu przede wszystkim ze względu na to, że dociera do zakamarków w ustach. Zwykle dzięki stosowaniu płynu wypłukujemy zebrany osad z zakamarków, do których ciężko dotrzeć szczoteczką. Co więcej aktywne składniki płynu wspierają działanie pasty do zębów i normują pH ust. Ponadto w zależności od składu mogą mieć działanie łagodzące, chroniące dziąsła, wybielające albo na przykład odświeżające oddech. Są takie, co wzmacniają szkliwo oraz przyspieszają naprawę błon śluzowych. Należy zwrócić uwagę na skład, przede wszystkim dlatego, że stomatolodzy ostrzegają przed płynami mającymi w składzie alkohol. Alkohol łatwo wysusza jamę ustną, a płyn powinien pomagać a nie szkodzić. Należy też skupić się na ilości fluoru, ponieważ jego zbyt duże dawki nie są pozytywne dla naszych zębów.

Powinno się więc stosować płyn do odświeżania ust jako wsparcie codziennej pielęgnacji niekoniecznie nawet zaraz po myciu zębów. W tym dobrze sprawdzają się płukanki ziołowe, które też radzą sobie z bakteriami.