Czy każdy może mieć implanty?

Teraźniejszy rozwój stomatologii oznacza, że leczenie jest dostępne dla właściwie każdego. Wszczepianie implantów, choć zalicza się do bardziej trudnych, także z upływem lat stał się znacznie bardziej bezpieczny. Pomimo tego jest parę ograniczeń, które należy wziąć pod uwagę, decydując się na taki zabieg.

Co najważniejsze implantów nie wszczepia się u kobiet w ciąży ani w przypadku osób z problemami związanymi z krzepliwością krwi czy z zaawansowaną osteoporozą. Ograniczeniem jest też aktywna choroba nowotworowa i nieustabilizowana cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci oraz osób do 16 roku życia, ze względu na nadal postępujący proces wzrostu kości szczęki.

Wiele przeciwwskazań nie wyklucza całkowicie możliwości wszczepienia implantów, jednak muszą być one omówione z dentystą zanim podejmie się zabiegu implantacji. Są to na przykład osoby zmagające się z chorobami psychicznymi, wadami serca albo z chorobą Parkinsona. Konsultacji ze stomatologiem potrzebują też ci pacjenci, którzy od lat nałogowo palą papierosy.

Warunkiem wszczepienia implantów jest dobry stan szczęki oraz jamy ustnej, z uwagi na to pacjenci walczący z dolegliwościami takimi jak parodontoza lub próchnica, muszą w pierwszej kolejności podjąć leczenie w gabinecie dentystycznym, nim będą mogli wziąć po uwagę zabieg implantacji.

W innych wypadkach nie ma ograniczeń do wszczepiania implantów. Pacjent, który pomyślnie przejdzie konsultację medyczną może mieć wykonane implanty.