Czy aparat ortodontyczny przeszkadza w leczeniu zębów?

To, czy można naprawiać zęby w trakcie leczenia aparatem na zęby, w głównej mierze ciekawi pacjentów, którzy zdecydowali się na stały aparat. Nie należy wyjmować go samodzielnie, a przez to po wystąpieniu jakichkolwiek problemów niezbędna jest wizyta w gabinecie dentysty ortodonty. Na starcie leczenia aparatem ortodontycznym każdy pacjent musi zadbać o to, by jego zęby były całkowicie wyleczone. W taki sposób neutralizuje się ryzyko dodatkowych wizyt naprawczych w ciągu noszenia aparatu na zęby. Nie ma jednak przeciwwskazań do leczenia zębów, gdy pacjent nosi stały aparat .

Używanie aparatu na zęby łączy się większą koniecznością dbania o zęby. Z uwagi na zamontowane zamki na zębach i pozostałe fragmenty budowy aparatu ortodontycznego, usuwanie resztek i osadów jedzenia staje się nieco trudniejsze. To oznacza, że pacjenci korzystający z leczenia ortodontycznego muszą staranniej myć zęby, zwłaszcza w okolicach aparatu na zęby. Nieprzestrzeganie higieny w tym czasie, może poskutkować tym, że na uprzednio wyleczonych zębach pojawią się zmiany próchnicowe. W takiej sytuacji powinno się wybrać się na wizytę w gabinecie dentysty. Zignorowanie psucia się zębów ze względu na aparat ortodontyczny może wywołać ujemne skutki. Próchnica szybko przechodzi na następne zęby, dlatego lepiej usunąć problem.

Leczenie w czasie noszenia aparatu jest możliwe. Jeżeli aparat uniemożliwia dostęp do podniszczonego zęba, można go ściągnąć na czas leczenia. Taki zabieg nie przeszkodzi w skuteczności ortodontycznego leczenia.