Co według stomatologów należy robić po usunięciu zęba?

Dentysta zwykle stara się dopasować sposób leczenia, aby jak najbardziej oszczędzić zęby pacjenta, jednak bywa tak, że ekstrakcja zęba jest jedynym możliwym wyjściem z problemu pacjenta. W takiej sytuacji nieodwołalnie trzeba trzymać się wytycznych dentysty. To bardzo istotne, by nie dopuścić do powikłań, a proces gojenia przeszedł szybko i bezpiecznie.

Po pierwsze trzeba zgodnie z poleceniami powstrzymać krwawienie, zagryzając okrywający ranę gazik. Poza tym należy uważać, ze preparatami przeciwbólowymi. Znieczulenie ustępuje niewiele od chwili zabiegu, a ból może okazać się nieprzyjemny. W tej kwestii trzeba bez wyjątku stosować się wytycznych stomatologa, z uwagi na to, że przesadne przyjmowanie środków przeciwbólowych może okazać się groźne dla zdrowia.

Po powrocie do domu najlepiej używać chłodny okład, by zminimalizować ryzyko wystąpienia opuchlizny. Jeżeli wziąć pod uwagę przyjmowanie jedzenia, przez początkowe trzy godziny nie wolno przyjmować pokarmów i płynów. Po upływie dwóch – trzech można zjeść coś niewymagającego, zwłaszcza w postaci papkowatej lub płynnej. Nie powinno się jeść chrupkich i twardych albo gorących i pikantnych dań. Jeśli pacjent pali papierosy warto odłożyć je na parę dni, ponieważ utrudniają gojenie się rany.

Dentyści przypominają, aby w pierwszej dobie od momentu zabiegu usunięcia zęba, nie przepłukiwać zbyt często ust. Ranę ochrania skrzep, jakiego wypłukanie mogłoby grozić otwarciem rany. To sprawia trudny do zniesienia, silny ból i otwartą drogę dla bakterii. Równie mocno należy uważać w czasie szczotkowania.