Co to jest retencyjny aparat na zęby?

Leczenie ortodontyczne zwykle wymaga cierpliwości oraz czasu pacjentów. Wykorzystanie aparatu ortodontycznego, chociaż daje doskonałe wyniki, nie jest ostatnim mechanizmem, usuwania wad zgryzu i wyrównywania uśmiechu. Dla kompletnego wyniku, zwykle po ukończeniu leczenia aparatem ortodontycznym, stosuje się tzw. aparat retencyjny znany także jako retainer. Jego naczelnym celem jest utrzymanie wyników wypracowanych przez wcześniej używany aparat ortodontyczny. Zdarza się, że niektóre zęby mogą przenosić się z powrotem na poprzednie złe pozycje, z uwagi na to, żeby zapobiec temu procesowi, warto zastosować aparat retencyjny.

O tym, jak długiego używania aparatu retencyjnego wymagają zęby pacjenta, ustala ortodonta. Zazwyczaj to połowa czasu, jaki przeznaczyliśmy na leczenie aparatem aparatem na zęby, jednak bywa także tak, że retainer musi pozostać w jamie ustnej na dłużej – czasami do końca życia. Na wtórne przemieszczanie się zębów może mieć wpływ wiele elementów np. wiek i wynikające z tego wyżynanie się kolejnych zębów u młodszych pacjentów.

Wykorzystanie retainera sprawia, że efekt leczenia ortodontycznego będzie stały, a skorygowane zęby, pozostają na właściwych miejscach. Pacjenci, co używają retainera, tak jak w przypadku aparatu ortodontycznego, powinni nie zapominać o szczególnej i dokładnej higienie jamy ustnej. Równie ważna jest systematyczna opieka i konsultacja stomatologa ortodonty.