Co to jest endodoncja?

Choć endodoncja jest mniej znanym terminem, w stomatologii to dział, którego celem jest rozpoznawanie i leczenie dolegliwości miazgi zębowej. W większości rozpoznajemy ten termin jako leczenie kanałowe. Przyjmuje się, że leczenie endodontyczne zalicza się do jednych z bardziej skomplikowanych zabiegów stomatologicznych. Mimo to, dzięki nowym technologiom i zdolnościom endodonty, czyli stomatologa zajmującego się takim leczeniem, leczenie  endodntyczne przebiega pomyślnie. Obecnie zabiegi leczenia endodontycznego wykonuje się przeważnie pod mikroskopem, co zapewnia dobrą widoczność zainfekowanej miazgi zęba.

Leczenia endodontycznego wymagają dość poważne przypadki. Są to nie tylko próchnicze infekcje miazgi zęba, ale również martwica czy zgorzele. Do gabinetu stomatologicznego na zabieg endodontyczny zapisywani są również pacjenci z zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych. Bywa też tak, że reakcja endodonty potrzebna jest też przed leczeniem protetycznym. Zanim jednak stomatolog endodonta przystąpi do działania, przeprowadza odpowiednią ilość badań diagnostycznych, które ocenią, w jaki sposób można uratować ząb.

Choć leczenie kanałowe wywołuje wiele obaw wśród pacjentów, nowoczesność stomatologia sprawia, że nie należy się go obawiać. Każdy z zabiegów endodontycznych przeprowadzany jest pod znieczuleniem , dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Właściwie opracowany kanał zębowy nie sprawia więcej problemów.