Co robić, by troszczyć się o zdrowie dziąseł?

Od tego, czy mamy zdrowe dziąsła zależy to, czy zęby będą zdrowe. Dziąsła to również istotny element podczas rozdrabniania jedzenia. W przypadku wystąpienia schorzeń dziąseł, zęby stają się mniej wytrzymałe, stąd mogą pojawiać się trudności z przegryzaniem. Powodów schorzeń dziąseł jest wiele, ze względu na to stomatolodzy zwracają uwagę na to, jak się o nie troszczymy.

Podstawowym czynnikiem schorzeń dziąseł jest niepoprawna higiena zębów. Nieprecyzyjne albo niezbyt częste mycie zębów sprawia, że w jamie ustnej odkładają się pozostałości pokarmów. To prowadzi do kolejnego kłopotu, to jest zbierania się kamienia nazębnego. Zdaniem dentystów powodem schorzeń dziąseł są także wady zgryzu, przez co niełatwo oczyszczać zęby. Choroby dziąseł powstają z powodu urazów mechanicznych. Np. od niedobrego mycia i korzystania z niedostosowanej protezy. To może prowadzić do recesji (osuwania się) dziąseł i dalszych dolegliwości, które rozwiązują bardziej wymagające zabiegi dentystyczne.

Pierwszym symptomem zapalnego stanu dziąseł są ból, zaczerwienienie, a czasem opuchlizna i krwawienie w trakcie mycia. Objawem jest również wrażliwość na zimno, ciepło lub słodki smak. Da się jednak wzmocnić dziąsła poprzez pocieranie specjalnymi miękkimi szczoteczkami, wcierać specjalne żele przeciwzapalne lub skorzystać z kojących ziołowych naparów. Warto też regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, poprzez co ciągle będzie mógł dbać o zdrowie dziąseł.