Co należy robić po implantacji zębów

Co trzeba robić po wszczepieniu implantu zębów?  Implantacja to zabieg dość ciężki dla pacjenta. Wydobrzenie tkanek i zaakceptowania implantu zajmuje trochę czasu, z tego powodu osoba pójdzie na zabieg musi wykazać się ostrożnością. Zwykle po implantacji pojawia się opuchlizna dziąseł, co koniecznie powinno się zmniejszać zimnymi okładami. Dobrze sprawdzają się w tym specjalne żelowe woreczki kupowane w aptece do zamrażania w lodówce.

W pierwszych dniach najlepiej też nie jeść gorących pokarmów oraz przenieść się na półpłynną dietę. Nie należy używać obszaru jamy ustnej, w której wszczepiono implant, żeby dziąsło mogło odnawiać się w odpowiednim tempie. Niewskazane jest też sprawdzanie językiem albo operowanego miejsca, żeby nie doprowadzić do podrażnień lub zakażenia. Należy także odłożyć alkohol oraz papierosy, ponieważ wydłużają czas leczenia się tkanek. Ponadto co najmniej na czas  mniej więcej miesiąca nie powinno się wykonywać fizycznego wysiłku.

Szczególnie ważne w tym przypadku jest wykonywanie zaleceń stomatologa. Zwłaszcza w stosunku do pobierania środków przeciwbólowych i antybiotyków. Samodzielne podwyższanie dawek bez decyzji lekarza może okazać się zagrożeniem dla zdrowia. Dobrze też płukać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Mają one zastosowanie łagodzące, odkażające oraz przeciwbakteryjne. Natomiast w ciągu mycia zębów, powinno się unikać miejsca zabiegu, a zęby szorować miękką szczoteczką.

Koniecznie jest też pojawianie się na wizytach kontrolnych oraz odwiedzanie stomatologa, jeśli tylko pojawią się alarmujące objawy.