Co muszę wiedzieć, kupując pastę do zębów?

Pasta do zębów, czyli jeden z bazowych składników pielęgnacji jamy ustnej, musi mieć dobre działanie. W gronie wielu past dostępnych na rynku znajdziemy między innymi pasty wybielające, dla dzieci czy łagodzące do zębów wrażliwych. Wybierając pastę do zębów najlepiej odczytać substancje w składzie.

Głównymi wyznacznikami są stężenie fluoru i współczynnik ścieralności RDA. Fluor chroni zęby przed próchnicą, wzmacnia szkliwo i przeciwdziała rozwojowi bakterii. Zgodnie z przepisami w pastach do zębów może znaleźć się od 1000 do 1500 ppm związków fluoru. Im wyższa ilość tym lepsze działanie.

Z kolei współczynnik ścieralności określa ilość składników polerujących powierzchnie zębów oraz ściernych, które ma w składzie konkretna pasta. Dla oka są niewidzialne, a w trakcie szczotkowania ścierają osad nazębny. W pastach do zębów wrażliwych jest mała ilość substancji ściernych. Im większa ich ilość znajduje się w produkcie  tym wyższe ryzyko starcia szkliwa. Dlatego past do zębów z bardzo wysokim współczynnikiem RDA nie należy stosować bardzo długo.

Warto przyjrzeć się też na substancje pieniące, które działają antybakteryjnie i substancje nadające barwę i smak pasty. Niektóre z nich mogą być pochodzenia naturalnego, a część chemicznego. Warto zapytać swojego stomatologa, którą pastę najbardziej poleca, szczególnie, że wie, z jakimi problemami mierzy się jego pacjent.