Chirurgia szczękowa

Chirurgia twarzowo-szczękowa to dziedzina medycyny, która łączy ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Zajmuje się leczeniem chorób jamy ustnej w tym zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej przyjmują zawiłe przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub odkształcenie jamy ustnej. Dotyczy to też leczenia chronicznych stanów zapalnych i usuwania zębów mądrości, redukcji wad zgryzu, czy umieszcznia implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają wspólny zakres pracy, jednak to zupełnie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się leczeniem jedynie w obrębie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa obejmuje leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, więc jest szerszym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHRURGIA SZCZĘKOWA

?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Wykrzywienie twarzy może być skutkiem wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najczęstszych dolegliwości, w których specjalizuje się chirurgia szczękowa. Zniekształcenie twarzoczaszki może także nastąpić w wyniku urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może także polepszyć walory estetyczne twarzy pacjenta, nadając pożądany zarys czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy ich wzrost ustaje, ale nie wychodzą ponad błonę śluzową albo kształcą się w środku kości. Skutkiem tego jest niebezpieczny stan zapalny, mogą też wypierać pobliskie zęby w niewłaściwe, co wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Najczęściej zatrzymanie zębów tyczy się ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy zapewnia ich usunięcie.

Stany zapalne, torbiel lub guz w obrębie jamy ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, kiedy guz lub torbiel pojawia się niedostępnym położeniu lub w rejonie zatok szczękowych. Chirurg także pomaga wyleczyć stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości szczęki

Do złamań może dojść na skutek wypadku, mocnego uderzenia czy urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W skomplikowanych przypadkach aplikuje się znieczulenie ogólne. W punkcie złamania zwykle umieszczane są odpowiednie protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one różne kształty, ze względu na możliwość nadawania im odpowiedniego kształtu, do uszkodzonej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jednokorzennych zwłaszcza w przypadku, gdy zmiany w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych jamy ustnej. Kwalifikują się też zmiany chorobowe przy wierzchołku korzenia, zapalanie w wyniku utkwienia ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. Przy resekcji nie ma konieczności pozbywania się całego zęba. Likwiduje się głównie przyczyny dolegliwości. Wyrywany jest zaledwie patologiczny ułamek korzenia. Pacjent jest znieczulony podczas zabiegu. Po wyjęciu zmienionej tkanki wspólnie z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed wytworzeniem następnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Chirurgiczne sprowadzenie do łuku zębów

Zazwyczaj dotyczy kłów. W przypadku gdy ząb, w trakcie wzrostu miał niewiele miejsca w szczęce lub wykrzywił się, ortodontycznie wprowadza się go do łuku zębowego. Po ustaleniu jego położenia diagnostyką radiologiczną, odsłania się go chirurgicznie i przykleja zamek ortodontyczny, by osiągnął właściwe miejsce w łuku zębowym.

Implanty zębowe

Braki w zębach powstają z wielu powodów. Zwykle jest to brak troski o higienę jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek albo palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, zapewnia możliwość uzupełnienia braków bębowych, poprzez wszczepienie implantów zębów. Mają one dużo zalet, w tym zapewnia absolutną estetykę i funkcje, zbliżonym do naturalnych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza zabiegi na tkankach kostnych i miękkich, by polepszyć estetykę jamy ustnej. Odbywają się także przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wówczas na celu pozbycie się wszelkich zgrubień, fałdek i nierówności, po to by jama ustna spełniała warunki utrzymania ruchomej protezy. Takie zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej albo poprawy zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego konieczne jest skierowanie. Może je wystawić każdy każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale również lekarza rodzinnego. Tylko pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach przyjmowani są bez skierowania.

Warto wspomnieć, że wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest dostępna na NFZ w miejscach, mających zawarte umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj zależy od wielkości miasta i ilości pacjentów.