Ból zębów od zimna

Nadwrażliwość zębów na zimno i ciepło zwykle spostrzegamy podczas spożywania gorących i zimnych napojów lub w trakcie deseru np. kawy i lodów. W takich sytuacjach problem objawia się dokuczliwym bólem. Zwykle przyczyną nadwrażliwości są otwarte szyjki zębowe. To oznacza kontakt pożywienia z kanalikami zębinowymi, a te z kolei prowadzą do porządnie unerwionej miazgi zęba.

Zwykle odkrycie szyjek zębowych powstaje z powodu osuwania się dziąseł lub ścierania szkliwa. Zarówno dziąsła, a także szkliwo odpowiadają za osłonę zębów, dlatego jeśli ulegną zniszczeniu, niewystarczająca ochrona sprawia ból. Inną przyczyną są próchnicowe ubytki lub latami używane powszechnie amalgamatowe. Amalgamat nie izoluje zbyt dobrze miazgi zęba od wysokiej lub niskiej temperatury, z tego względu pacjenci ze starymi plombami mogą odczuwać dyskomfort.

Szybki sposób na złagodzenie bólu to używanie płukanek i past na nadwrażliwość zębów. Przede wszystkim dzięki temu niweluje się ryzyko natężenia problemu. W takim wypadku najwygodniej skontaktować się ze stomatologiem. W gabinecie dentystycznym pacjent uzyska fachowe preparaty, które zmniejszają reakcję nerwów i przyspieszają domknięcie zębinowych kanalików.

W walce z nadwrażliwością zębów na zimno i ciepło zadziała również wykluczenie z diety kwaśnych napojów i potraw oraz uważna higiena jamy ustnej.